Історична довідка

Колись у Карпатах вузькоколійних ліній було прокладено досить багато. І створювалися вони головним чином для руху товарних поїздів, що вивозили деревину. Пасажирських ділянок тоді ще практично не було.
Мізунську лінію, маршрут, яким нині користуються туристи, запустив австрійський підприємець барон Леопольд Поппер фон Подгарі. Тоді ще ці казкові краї були майже недоторканими і зовсім необжитими. Барон переніс з Угорщини в Галичину головний офіс свого підприємства, яке спеціалізувалося на заготівлі, переробці і збуті деревини. 

Окрім Леопольда Поппера, вузькі залізниці і лісопромисел із 1886 р. активно розбудовували брати барони Гредлі — у Сколівських Бескидах та графи Потоцькі — в Осмолоді. За 20 років підприємці проклали 3 вузькоколійки.

Перша світова війна змусила власників карпатських лісів повернутися до Австрії. Попперівська міні-імперія у Вигоді перейшла до акціонерного товариства «Сільвінія» з Великобританії. Фірма не тільки продовжила будувати лісопильні й вузькі залізниці, але й відкрила їх для туристів з великої Європи.

У 1920 р. в долині ріки Мізунька почала працювати 3-тя вузькоколійка. Ця мальовнича дорога довжиною 24 км вела до станції Соболь (сьогодні — Миндунок) і проходила через 5 великих мостів. До 1939 р. Вигодська гілка набрала довжини 65 км і «обросла» відпочинковою інфраструктурою.
Перші екіпажі, що ходили вузькоколійкою, були запряжені кіньми. І тільки пізніше живу тяглову силу замінили паровозами.

Подорожуємо вузькоколійкою

Сьогодні паровоз і два вагончики курсують вузькою залізницею від Вигоди до Горганів двічі на тиждень, перевозячи на роботу лісорубів. А поміж тим колією користуються й туристи. Саме з метою залучення даної вузькоколійки для перевезення туристів і було розроблено програму “Карпатський трамвай”, започатковану в 2003 р. під час підготовки та проведення Міжнародного Бойківського фестивалю. Тут розроблені і діють маршрути по Мізунській колії і в 2004 р. відбулися пробні рейси.

Тож, “Карпатський трамвай” запрошує всіх бажаючих до прогулянки карпатськими стежками. До послуг туристів пропонуються як літні відкриті вагони так і зимові закриті з опаленням. Затишний вагон СВ – кабіна на три чверті зайнята м’якими комфортабельними кріслами, а одна чверть знаходиться у розпорядженні машиніста, вагони-кабріолети, вагон-кухня та  VIP-вагон.